wtorek, 28 lutego 2023
poniedziałek, 27 lutego 2023
Festiwal Sztuk "Między stronami" 6 marca - 17 kwietnia 2023 r. w Kielcach
- 9 marca o godz. 19:00 - Wajrak nie tylko wśród zwierząt - spotkanie z Adamem Wajrakiem, prowadzenie: Bogdan Białek.
Adam Wajrak - działacz na rzecz ochrony przyrody, dziennikarz związany z Gazetą Wyborczą. Autor artykułów i książek o tematyce przyrodniczej. Laureat wielu nagród, odznaczony także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
- 23 marca o godz. 18:00 - Wisława Szymborska: między osobą a osobistością - spotkanie z Michałem Rusinkiem.
Michał Rusinek - literaturoznawca, tłumacz, pisarz, felietonista i poeta. Sekretarz Wisławy Szymborskiej od otrzymania przez nią Nagrody Nobla aż do śmierci poetki. Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
- 5 kwietnia o godz. 18:00 - Nie tylko fizyk w jaskini światów - dyskusja prof. Krzysztof Meissnera i Jerzego Sosnowskiego. Prowadzenie: Wojciech Bonowicz.
Jerzy Sosnowski - pisarz, dziennikarz i publicysta. Autor czterech powieści, a także zbioru esejów oraz wywiadów-rzek. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Towarzystwa Dziennikarskiego i redakcji kwartalnika Więź.
Wojciech Bonowicz - poeta, publicysta, dziennikarz,
stały felietonista Tygodnika Powszechnego. Laureat
m.in. nagrody głównej w konkursach poetyckich Nowego Nurtu
(1995) oraz im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (1995), a także
Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii "poezja" (2007).
niedziela, 26 lutego 2023
Niedziela z planszówkami
Gry planszowe są świetnym pomysłem na spędzanie wolnego czasu z najbliższymi.W niedzielne popołudnie na świetlicy odbyło się takie spotkanie połączone z naborem dzieci i młodzieży do MDP.
środa, 22 lutego 2023
wtorek, 21 lutego 2023
Wydarzenia kulturalne WBP w Kielcach
2 marca 2023 r. o godz. 17:00 w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. W. Gombrowicza w Kielcach odbędzie się Monodram "Rozmówki działkowe" Adama Ochwanowskiego w wykonaniu Wojciecha Jurewicza.
Adam Ochwanowski - poeta, animator kultury, krytyk literacki, publicysta, scenarzysta oraz reżyser widowisk plenerowych. Absolwent Państwowego Studium Kulturalno-Oświatowego w Krośnie nad Wisłokiem. Debiutował w 1974 roku na łamach dziennika Słowo Ludu. Publikował w Twórczości, Tygodniku Kulturalnym, Poezji, Literaturze. Autor kilkudziesięciu książek, m.in. Dopóki żyją matki, Dotyk Madonny, Północ, Wieczory z Pawłem K. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Medalem Gloria Artis. W 2022 roku ukazała się jago najnowsza książka - Rozmówki działkowe.
Wojciech Jurewicz - z wykształcenia
nauczyciel-bibliotekarz, z pasji aktor i reżyser.
Wspołzałożyciel pińczowskiego Teatru Ciut Frapującego,
który od 21 lat istnieje na mapie województwa
świętokrzyskiego. Wyróżniony tytułem Człowiek Roku 2017 w
powiecie pińczowskim w plebiscycie Echa Dnia.
Zaproszenie na wieczór poetycki
Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Stanisława Czernika w Opatowie zaprasza na Wieczór poetycki z Panem Arturem Dębskim.
wtorek, 14 lutego 2023
poniedziałek, 13 lutego 2023
Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją - WBP Kielce
Z okazji Międzynarodowego
Dnia Walki z Depresją Wojewódzka
Biblioteka Publiczna w Kielcach oraz Polskie
Towarzystwo Psychologiczne Oddział w Kielcach organizują
w dniach 23 lutego - 1 marca 2023 roku tydzień
edukacyjno - informacyjno - konsultacyjny, którego celem
jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych.
niedziela, 12 lutego 2023
środa, 8 lutego 2023
Konkurs na plakat promujący Tydzień Bibliotek 2023
Zapraszamy do udziału w konkursie na plakat Tygodnia Bibliotek 2023.
Tegoroczne hasło brzmi “Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!
Link do konkursu:
https://tydzienbibliotek.sbp.pl/konkurs-na-plakat-promujacy-tydzien-bibliotek-2023/
Konkurs/Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie
"Zapraszamy do udziału w XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Szaloma Asza na opowiadanie o tematyce dowolnej.
Celem konkursu jest propagowanie kultury literackiej i polskiej twórczości prozatorskiej. Konkurs jest integralną częścią Festiwalu Szaloma Asza stanowiącego nawiązanie do polsko-żydowskiej przeszłości Kutna oraz przywracania pamięci o Szalomie Aszu, światowej sławy pisarzu żydowskim, urodzonym w Kutnie w 1880 roku."
link do konkursu:
https://www.bibliokutno.pl/aktualnosc-1861-xvi_ogolnopolski_konkurs_literacki_im.html
link do posta na Facebooku:
wtorek, 7 lutego 2023
poniedziałek, 6 lutego 2023
piątek, 3 lutego 2023
czwartek, 2 lutego 2023
„Czarodziejskie słowa – uczymy się dobrych manier” - zajęcia w filii bibliotecznej w Modliborzycach

Tuż przed feriami bibliotekę w Modliborzycach odwiedzili pierwszoklasiści wraz z wychowawczynią. Tematem lekcji bibliotecznej były dobre maniery w bibliotece i szkole. Spotkanie zaczęło się od przypomnienia regulaminu biblioteki oraz zasad poszanowania książek. Następnie dzieci wysłuchały wiersza pt. „Skarga książki”, „Ballady o uprzejmym rycerzu” Wiery Badalskiej oraz kilku utworów z książeczki Agnieszki Frączek „Dobre obyczaje, czyli w lekkim tonie o bon tonie”. W drugiej części spotkania dzieci pod kierunkiem bibliotekarki wykonywały maski karnawałowe na bal choinkowy.

środa, 1 lutego 2023
WBP Kielce - spotkanie autorskie
Jan Englert - aktor, reżyser, pedagog, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego. Absolwent warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Aktor z wielkim dorobkiem teatralnym obejmującym ponad 350 ról w teatrze stacjonarnym oraz w teatrze telewizji. Pracował w Teatrze Polskim, był aktorem Teatru Współczesnego. Od 2003 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Teatru Narodowego. Na ekranie zadebiutował rolą łącznika Zefira w głośnym filmie Andrzeja Wajdy Kanał. Wystąpił w dwóch częściach tzw. tryptyku śląskiego Sól ziemi czarnej i Perła w koronie Kazimierza Kutza. Zagrał także w Barytonie Janusza Zaorskiego oraz Katyniu i Tataraku Andrzeja Wajdy. Dużą popularność przyniosły mu role w serialach telewizyjnych - Kolumbowie, Rodzina Połanieckich, Dom, Polskie drogi. Jest wykładowcą Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Wielokrotnie nagradzany za swoją pracę. Otrzymał między innymi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Złoty Krzyż Zasługi. W 2021 roku ukazał się wywiad rzeka z Janem Englertem autorstwa Kamili Dreckiej: Bez oklasków. Aktor opowiada w niej o swoim życiu przez pryzmat historii teatru i kina.