niedziela, 22 grudnia 2024

Konkurs „Historia i Kultura Żydów Polskich”

 Organizatorem konkursu „Historia i Kultura Żydów Polskich” przeznaczonym dla uczniów szkół ponadpodstawowych jest Fundacja Shalom, a Głównym Partnerem Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. Patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Patronami naukowymi są: Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Katedra Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie  https://shalom.org.pl/event/konkurs-historia-i-kultura-zydow-polskich/


 

środa, 18 grudnia 2024

GBP Baćkowice

W środę na świetlicy zorganizowane zostały we współpracy SP w Baćkowicach, Dziennego domu "Senior+ "w Olszownicy i GBP w Baćkowicach przedświąteczne warsztaty dekorowania pierników.  Uczniowie artystycznie dekorowali wcześniej upieczone przez seniorów ciastka. Na zakończenie zarówno dzieci jak i seniorzy zaprezentowali się w śpiewie pastorałek i kolęd.
 






 

piątek, 6 grudnia 2024

WBP Kielce - spotkanie

12 grudnia o godzinie 17.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach odbędzie się spotkanie z Arturem Barcisiem.

Artur Barciś – aktor filmowy, teatralny, dubbingowy i telewizyjny. Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej PWSFTviT. Przed kamerami zadebiutował w 1978 roku w obrazie Do ostatniej krwi. Występował na deskach Teatru na Targówku oraz Teatru Narodowego. Od 1984 roku związany z Teatrem Ateneum w Warszawie. Wciela się w role komediowe i dramatyczne. Sympatię widzów zyskał dzięki występom w serialu komediowym Miodowe lata i w popularnym Ranczu. Zagrał w takich filmach jak: Człowiek z żelaza, Znachor, Krótki film o miłości, Ucieczka z kina Wolność, Pułkownik Kwiatkowski. Za rolę w filmie Kontroler otrzymał nagrody na Down Under International Film Festival w Darwin oraz na festiwalu OFFensiva we Wrocławiu. Współautor książek Aktor musi grać, by żyć (z Kamilą Drecką) oraz Rozmowy bez retuszu (z Marzanną Graff).

Link do informacji o spotkaniu na stronie internetowej biblioteki: https://www.wbp.kielce.pl/strona-glowna/aktualnosci/794-spotkanie-z-arturem-barcisiem

Link do wydarzenia na funpage`u biblioteki: https://www.facebook.com/events/1083072020272024

czwartek, 28 listopada 2024

Zaproszenie

"Agora Mędrców - My Niewidzialni" multimedialne widowisko sceniczne live o wpływie polskiej emigracji na kulturę, sztukę, gospodarkę Niemiec, pięćsetletnich dziejach relacji polsko-niemieckich o tym co łączy narody, zrealizowane z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi cyfrowych pozyskanych z KPO" z udziałem Gości: PETER OLIVER LOEW, DOROTA KOLAK, DANUTA STENKA, prof. NORMAN DAVIES (transmisja), red. MARIAN TURSKI (transmisja).                                  

Wydarzenie uświetni pełna humoru, multimedialna prezentacja prac ANDRZEJA MLECZKI.

30 listopada 2024 (sobota) o godz.17.00 w Gdyńskim Centrum Filmowy, plac Grunwaldzki 2, Sala Warszawa (wstęp wolny).
 
Wydarzenie będzie dostępne na kanale YouTube nehrebeccyart dnia 30.11.2024 (streaming) 


wtorek, 26 listopada 2024

wtorek, 19 listopada 2024

GBP Baćkowice

 W przeddzień Dnia Seniora odbyło się spotkanie uczniów klas I -II SP w Baćkowicach z seniorami z "Dziennego domu Senior +" w Olszownicy.








niedziela, 6 października 2024

Filia Modliborzyce

 Przedszkolaki w bibliotece w Modliborzycach

W zeszły czwartek już po raz drugi w tym roku szkolnym filię biblioteczną w Modliborzycach odwiedziły przedszkolaki z Grupy Tygryski i Grupy Sówki Mądre Główki. Pierwsza wizyta miała na celu zapoznanie dzieci z biblioteką i jej rolą, wdrażanie do właściwego zachowywania się  w pomieszczeniach bibliotecznych i prezentację literatury dla najmłodszych.

Podczas kolejnego spotkania przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowiadania „Kicia Kocia w bibliotece” oraz obejrzały wystawkę książeczek o przemiłej kotce autorstwa Anity Głowińskiej. Były także pogadanki na temat właściwego obchodzenia się z książką, zasad korzystania z biblioteki, rozmowy o pracy bibliotekarza, kolorowanie ilustracji oraz zabawy ruchowe w świetlicy.

Dziękuję Przedszkolakom oraz ich Wychowawczyniom za odwiedziny i wspaniałą zabawę.