czwartek, 26 października 2023

WBP Kielce - Zaproszenie


 
9 listopada o godzinie 17:00 - spotkanie autorskie z Sabiną Jakubowską.
 
Sabina Jakubowska - doktor nauk humanistycznych (Uniwersytet Jagielloński), archeolog, nauczycielka historii, mama. Akuszerki - jej pierwsza powieść dla dorosłych czytelników, wydana w 2022 r., została do tej pory wielokrotnie wyróżniona przez krytyków i czytelników.
Książka Akuszerki otrzymała tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca (wrzesień 2022), została nominowana do Paszportów Polityki, Nagrody Literackiej Unii Europejskiej, do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Debiutancka powieść Sabiny Jakubowskiej, napisany dla młodzieży Dom na Wschodniej zdobył nagrodę główną w konkursie pisarskim Promotorzy Debiutów organizowanym przez Tygodnik Powszechny i Instytut Książki.
Sabina Jakubowska jest prawnuczką Anny Czerneckiej, uczennicy Cesarsko-Królewskiej Szkoły Położnej działającej w XIX wieku w Krakowie. Autorka kontynuuje rodzinne tradycje, pracując jako certyfikowana doula. Jest również wolontariuszką w licznych projektach wspierających kobiety. Dodatkowo spełnia się w roli badaczki lokalnych historii. Jest autorką setek publikacji o swoim regionie. Jej rozprawa doktorska była poświęcona zmienności nazewnictwa w Jadownikach pod Krakowem.
14 listopada o godzinie 17:00 - spotkanie z Mają Wolny.
 
 Maja Wolny - pisarka, kuratorka, doktor nauk humanistycznych. Autorka powieści oraz reportaży, esejów i sztuk teatralnych. Laureatka wielu nagród i wyróżnień. W 2016 roku ukazała się powieść Czarne liście, która zyskała ogromny rozgłos w Polsce i ukazała się także w Belgii i Holandii. W rankingu belgijskiej gazety "De Standard" została uznana za jedną z 20 najlepszych książek wydanych na świecie w 2017 r. Jej kolejna powieść, Księgobójca (2018), otrzymała belgijską nagrodę literacką Herkulesa Poirota. Po niej wydała Jasność (2019). Wielokrotnie podróżowała samotnie koleją do Rosji, Mongolii i Chin. Owocem tych wypraw jest powieść Powrót z Północy oraz wydany w 2020 roku Pociąg do Tybetu, nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak i zdobywca tytułu najlepszej książki podróżniczej na Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady. Po inwazji Rosji na Ukrainę Wolny jako jedna z nielicznych na świecie autorek, udała się do Rosji. Korespondencje publikowała w Onecie, "Polityce" oraz belgijskiej gazecie "De Standard". Maja Wolny od 2016 roku mieszka na stałe w Polsce, w Kazimierzu Dolnym, gdzie współtworzy Kazimierski Festiwal Literacki. Jej powieści zostały przetłumaczone na język niderlandzki, niemiecki i angielski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz